Turizm

Günümüzde, birçok farklı zenginliği içerisinde barındırmakta olan Kocaeli, çoğunlukla “Sanayi Kenti” özelliği ile anılmaktadır. Bu imajın açık ara önde olmasının temelinde Kocaeli’nin sanayide ülkemizin belkemiği konumu ve önde gelen üretim ve lojistik üslerinden biri olmasının etkisi vardır.


Bu sanayi kimliği her zaman ön plana çıksa da Kocaeli yapısı ve konumu itibariyle önemli bir turizm destinasyonudur. Halihazırda hızlı bir turizm gelişimine sahne olan Kocaeli, gelişmeye açık pek çok potansiyel değeri de barındırmaktadır. İl genelinde zengin bir doğa, kültür ve tarih, deniz, sağlık, kış ve spor turizmi altyapısı ve potansiyeli bulunmaktadır.

Kocaeli yalnızca Türkiye Cumhuriyeti’nin değil M.Ö Nicomedia dönemi ile başlayan, Roma ve Bizans İmparatorluğu ile devam eden Osmanlı İmparatorluğu ile zirveye ulaşan uzun bir dönemin değerler bütünüdür. Tüm bu dönemlerde gerek tarihi gerekse doğal açıdan çekim merkezi olmuştur. Adını Osmanlı Beyliği fatihi olan Akçakoca Bey’den alan Kocaeli, 3000 yıllık yerleşim tarihiyle gerek geçiş noktası gerekse de ticaret odağı olarak önemli bir bölge olmuştur. Marmara Denizi’nin doğu ucundaki İzmit Körfezi çevresinde yer alan Kocaeli, adeta doğal bir liman kenti olarak gelişmiştir.

Kocaeli ili  3000 yıllık tarihi ile, Karadeniz ve Marmara Denizi’ne olan kıyıları, İstanbul metropolüne olan yakınlığı, doğal limanı  (İzmit Körfezi), orman varlığı, kara, deniz ve demiryolu ulaşımında sağladığı ciddi avantajlar kültürel, tarihi, turistik değerleri, doğal güzellikleri, plajları, yaylaları, trekking alanları, alternatif turizm çeşitlerine imkan sunan, nitelikli turizm tesisleri, bir çok kültür ve turizm değerleri ile ticaret, sanayi, bilim, kültür, turizm ve sanat açısından ülkemizde turizm çeşitliliğinin yaşanabildiği ender şehirlerden biridir ve bütün dönemlerde önemli bir cazibe merkezi olmuştur. Kocaeli’nin; Marmara Bölgesi’nde yaşayan 20 Milyon nüfusun ortasında yer almasının turizm potansiyelinin değerlendirilmesi açısından çok büyük önemi bulunmaktadır.

İstanbul’un yanıbaşındaki doğal güzellikler
Kocaeli ili yüzölçümünün %42,4’ü ormanlardan müteşekkil, iki farklı denize kıyısı olup aynı zamanda kayak merkezi ve yaylalar barındıran bir coğrafi yapıdadır. Bu çeşitlilik Kocaeli’yi önemli bir doğa turizmi destinasyonu haline getirmektedir. Ballıkayalar, Yuvacık-Beşkayalar ve Kuzuyayla Tabiat Parkları, Maşukiye, Serindere Kanyonu ve Bayramoğlu Yarımadası bu temanın bazı önemli alanlarıdır. Binicilik, trekking, dağcılık, yayla kültürü, kampçılık ve karavancılık, kuş gözlemciliği, yamaç paraşütü, su altı dalışı ilde karşılığı bulunan turistik faaliyetlerdendir.

Zengin ve Köklü Tarih

Astakoz ve Nikomedya isimleri ile önemli tarihi yerleşimlere ev sahipliği yapan yöre Helenistik dönem, Bitinya dönemi, Roma ve Bizans ile Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserlerini barındırmaktadır. Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Kasr-ı Hümayun (Saray Müze), TCG Gayret Gemi Müzesi, TCG Hızır Reis Denizaltı Müzesi, Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi, Atatürk ve Redif Müzesi, Kocaeli Bilim Merkezi ve SEKA Kağıt Müzesi tüm bu dönemlere ait izleri yansıtan müzelerdir. Osmanlı döneminde kullanılan tarihi Halı dokuma tesisi Hereke beldemizde bulunmaktadır.

Deniz Turizmi

İki denize kıyısı bulunan Kocaeli; Karadeniz ve Marmara Denizi’nde deniz turizmi imkanı barındırmaktadır. Mavi bayrağa sahip Karamürsel Altınkemer Plajı, Kandıra Cebeci, Kerpe ve Bağırganlı Plajları ilin önde gelen yöreleri olup pek çok koyda yüzme imkanı bulunabilmektedir.

Türkiye’nin ve Bölgenin Önde Gelen Sağlık Turizmi Merkezlerinden Yeniköy Yazlık Ilıcası, Maşukiye ve Soğuksu bölgelerindeki termal su kaynakları ve çevrelerindeki tesisler ile termal turizmde kayda değer bir paya sahip olan Kocaeli, medikal turizmde de Orta Doğu coğrafyası başta olmak üzere uluslararası bir merkezdir. En son açıklanan Sağlık Bakanlığı verilerini içeren Türkiye Medikal Turizm Sektör Raporu’na göre 2013 yılında Türkiye’ye 300 bin yabancı hasta gelmiş, bu hastaların tedavisinde Kocaeli; Antalya, Ankara ve İstanbul’un ardından dördüncü sırada yer almıştır.

Kış Turizmi

1260 – 1699 metre rakım aralığında, Sapanca Gölü ve İzmit Körfez manzaralı ve İstanbul’a 120, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 95, Cengiz Topel Havalimanına 23 km mesafede bulunan Kartepe, Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın önemli kış turizmi destinasyonlarındandır. 4 aya varan kayak sezonuyla ve toplamda 42 kilometreyi bulan 14 pistiyle Kartepe, farklı disiplinlerde kayak imkanı sağlarken FIFA standartlarında futbol tesisleri ve çevrede bulunan yaylalar ve yürüyüş parkurlarıyla ve 5 yıldızlı tesisiyle aynı zamanda bir spor, doğa ve kongre turizmi merkezi profilindedir.

Spor Turizmi

Su sporlarından motor sporlarına, doğa sporlarından profesyonel branşlara Kocaeli pek çok spor branşında aktif olan bir kenttir. Geleneksel Kocaeli Rallisi, Gölkay ve Sukay su sporları merkezleri, Yelken Kulüplerinin faaliyetleri, Başiskele’de uluslararası futbol kampları ve turnuvalar ilde öne çıkan faaliyetlerdendir. Geçtiğimiz yıl faaliyete geçen Kocaeli Stadyumu ile uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapabilecek noktaya gelen Kocaeli, 2020 yılında Dünya Gençler Oryantiring Şampiyonası’na ev sahipliği yapacaktır.

Yöresel Ürünler ve El Sanatları

Buğday, yağlık ayçiçeği, korunga gibi bitkisel üretim alanları başta olmak üzere tarımda yüksek verimliliğe, manda ve hindi gibi markalaşmış hayvansal ürünlere, balıkçılıkta çeşitliliğe sahip olan Kocaeli; Hereke Halısı, İzmit Simidi ve İzmit Pişmaniyesi başta olmak üzere Karamürsel Sepeti, Kandıra Yoğurdu ve Bezi gibi yöresel değerlerini de yaşatmaktadır.

İş ve Kongre Turizmi Faaliyetleri

Türkiye’nin sanayi başkenti olan Kocaeli, pek çok ulusal ve uluslararası sanayi, ticaret ve hizmet kuruluşuna ev sahipliği yapmaktadır. İle gelen yabancı turistlerde ağırlığı iş maksatlı gelenler oluşturmaktadır. Faal 6 adet 5 yıldızlı ve 14 adet de 4 yıldızlı otel ve ildeki kültür merkezleri yıl genelinde iş etkinliklerine, kongre ve toplantılara ev sahipliği yapmaktadır. Bu faaliyetleri doğal değerlerle bütünleştiren ilin, Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliklerin de etkisiyle bu profilini daha da güçlendireceği muhakkaktır.

2020 yılı itibariyle Kocaeli’de 55’i Kültür ve Turizm Bakanlığı işletme belgeli 114’ü belediye işletme belgeli olmak üzere 169 adet konaklama tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerde toplamda 6.880 oda bulunmakta olup, 15.066 kişilik yatak kapasitesine sahiptir. 2020 yılında bakanlık işletme belgeli tesislerde doluluk oranları % 25 , belediye işletme belgeli tesislerde ise % 31,81 olarak gerçekleşmiştir.